Committee

Organising committee

  • M. Hank Haeusler

    UNSW

  • Martin Tomitsch

    The University of Sydney

  • Glenn Harding

    Urban Screen Productions

  • Gernot Tscherteu

    MAI

  • Brad Miller

    UNSW

  • Gernot Tscherteu

    MAI

  • Peter Dalsgaard

    Aarhus University

  • Ava Fatah gen Schieck

    The Bartlett, University College London

Late-breaking works chairs

lbw@mediaarchitecture.org


  • Martin Brynskov

    Aarhus University

  • Caroline Lundqvist

    Aarhus University

  • Luke Hespanhol

    UNSW

  • Alexander Wiethoff

    LMU

Doctoral consortium chairs

dc@mediaarchitecture.org


  • Ian McArthur

    UNSW Art & Design

  • Katharine Willis

    Plymouth University

  • Glenn Harding

    Urban Screen Productions

  • Emma Shearman

    Urban Screen Productions

Communications chairs

communications@mediaarchitecture.org


  • Josephine Di Loreto

    MuJo PR

  • Glenn Harding

    Urban Screen Productions

  • Caroline Lundqvist

    Aarhus University

  • Emma Shearman

    Urban Screen Productions

Student volunteer chairs

volunteers@mediaarchitecture.org


  • Glenda Caldwell

    QUT

  • Joel Fredericks

    The University of Sydney

  • Homa Rahmat

    UNSW

Student competition chairs

competition@mediaarchitecture.org


  • Luke Hespanhol

    UNSW

  • Callum Parker

    The University of Sydney

  • Lone Koefoed Hansen

    Aarhus University

Symposium chairs

Digital Publics Symposium

  • Glenn Harding

    Urban Screen Productions

  • Emma Shearman

    Urban Screen Productions

Smart Cities and Urban Innovation Symposium

smartcities@unsw.edu.au

  • Hoon Han

    UNSW

  • Scott Hawken

    UNSW

City Leaders' Summit

  • Martin Tomitsch

    The University of Sydney

  • M. HANK HAEUSLER

    UNSW

  • SANDY BURGOYNE

    Future Cities Collaborative

  • GLENN HARDING

    Urban Screen Productions


Program committee

  • Martin Brynskov

    Aarhus University, Denmark

  • M. Hank Haeusler

    University of New South Wales, Australia

  • Dietmar Offenhuber

    MIT, USA

  • Martin Tomitsch

    University of Sydney, Australia

  • Peter Dalsgaard

    Aarhus University, Denmark

  • Kim Halskov

    University of Aarhus, Denmark

  • Soren Pold

    University of Aarhus, Denmark

  • Andrew Vande Moere

    University of Sydney/KU Leuven, Australia/Belgium

  • Martijn de Waal

    The Mobile City, The Netherlands

  • Lone Koefoed Hansen

    Aarhus University, Denmark

  • Susanne Seitinger

    Philips Color Kinetics, USA

  • Alexander Wiethoff

    University of Munich, Germany

  • Ava Fatah gen Schieck

    The Bartlett, University College London, UK

  • Meredith Martin

    University of Melbourne, Australia

  • Michael Smyth

    Edinburgh Napier University, UK

  • Katharine Willis

    Plymouth University, UK

  • Jens Gehlhaar

    University of Weimar, Germany

  • Scott McQuire

    University of Melbourne, Australia

  • Nick Taylor

    University of Dundee, UK

  • Karolina M. Zielinska-Dabkowska

    Hochschule Wismar, Germany